LÖPARKALENDERN 2017

Här har ni en kalender för alla löplopp i Sverige. Vill ni ha med ert lopp i löparkalendern 2017 så  klicka här.

Vill ni synas mer på sidan än en länk så MAILA oss.

LÄGG TILL LOPP
run-stockholm-1
JANUARI
FEBRUARI
MARS
APRIL
MAJ
JUNI
JULI
AUGUSTI
SEPTEMBER
OKTOBER
NOVEMBER
DECEMBER
RUN STOCKHOLM

Maj

Grönt = Traillopp
Svart = Traditionellt löplopp

1. Danderydsloppet, Stockholm

2. Vårruset, Malmö

2. Dahllöfs Mosse Runt, Trollhättan

4. Vårruset, Halmstad

6. Skärgårdsmilen, Hönö

6. Springtime, Helsingborg

6. Stockholm Trail Run, Stockholm

6. Sätermaran, Säter

6. Näsetloppet, Västra Frölunda

6. Soteleden Terrängmaraton, Bovallstrand

6. Ale torgs vårlopp, Nödinge

7. Run Stockholm, Stockholm  

7. Sweden Irontrail Marathon, Kristinehamn

7. Wings for life world run, Kalmar

7. Sjömarksloppet, Sjömarken

7. Tuve Trailrun, Göteborg

7. Lidingöloppet Ultramarathon, Lidingö

7. Sotenleden Terrängmarathon, Bovallsstrand

7. Slottsloppet, Sollebrunn

7. Springtime Mariestads stadslopp

7. Vårmilen, Lidingö

8. Lidingöloppet Ultra, Lidingö

8. Wings for life world run, Kalmar

8. Vårruset, Göteborg

9. Vårruset, Vänersborg

13. Kungsholmen Runt, Stockholm

13. Onsala runt, Onsala

13. Lundaloppet, Lund

13. Svillingeruset, Svillinge

13. Kålmårdstrailen, Kålmården

13. Hälleforsterrängen, Hällefors

14. Norra Djurgårdsstadsloppet, Stockholm

15. Blodomloppet, Karlskrona

16. Blodomloppet, Malmö

16. Trailvarvet, Göteborg

17. Stafettvarvet, Göteborg

18. Blodomloppet, Uppsala

18. Sankt Hans extreme, Lund

20. Trail Race Borgarloppet, Forsa

20. Skärholmsloppet, Stockholm

20. Göteborgsvarvet, Göteborg

20. Tolvanloppet, Bromma

20. Grenselöpet, Halden Norge

20. Lida löparfestival, Stockholm

21. Lilla Göteborgsvarvet, Göteborg

21. Täbyloppet, Täby

22. Blodomloppet, Hudiksvall

23. Blodomloppet, Umeå

25. Starloppet, Piteå

25. Stadsstafetten, Östersund

25. Oppebylöpet, Nyköping

27. Å-loppet, Eskilstuna

27. Pannbensloppet, Väsby

27. Vildhusloppet, Hammarstrand

28. Blekinge River Trail, Mörrum

28. Utö swimrun, Utö

28. Vilden X-trail, Taberg

28. Växjö Triathlon

29. Blodomloppet, Göteborg

31. Marathonstafetten, Trollhättan

31. Blodomloppet, Borlänge

Juni

Grönt = Traillopp
Svart = Traditionellt löplopp
Blått = Swimrun

 

1. Blodomloppet, Linköping

4. Råda Ultra, Lidköping

4. Sundsvall Ultra Trail, Sundsvall

3. Skatås Ryggar, Göteborg

3. Stockholm Marathon

3. Sandsjöbacka Swimrun, Hovås

3. England runt, Markaryd

3. Kvilles Vårtävling, Göteborg

4. Sävedalsspelen, Göteborg

4. Tanumsloppet, Tanumshede

6. Fiskebäcksloppet tre hamnar, Västra Frölunda

6. Friskusloppet, Varberg

6. Örebro Triathlon, Örebro

6. Möbelriket trailrun, Lammhult

6. Friskusloppet, Varberg

7. Blodomloppet, Stockholm

8. Blodomloppet, Stockholm

10. Stockholm Swimrun, Stockholm

10. Gothenburg Triathlon, Mölndal

10. Trollhättan City Trail, Trollhättan

10. Söder Runt, Stockholm

10. Hallands ultra, Halmstad

10. Råda Ultra, Lidköping

10. Borås Triathlon, Borås

10. Malmöloppet, Malmö

10. Flosjön-Esttjärn, Gagnef

10. Öståkersmilen, Åkersberga

11. Mighty Marsh Run, Kulltorp

11. Stockholm Trail, Johanneshov

11. Alingsåsloppet, Alingsås

11. Borås Swimrun, Borås

12. Helsingborg Triathlon

13. Bjursjöterrängen, Uddevalla

15. Sthlm10, Stockholm

17. Sjöloppet, Eksjö

17. Eco Trail, Stockholm

17. Örebro Backyard, Ultra

17. High Coast Ultra, Örnsköldsvik

17. Karlstad Stadslopp, Karlstad

17. Urskogsloppet, Örnsköldsvik

20. Amazing Trail, Nacka

21. En Midsommarnattsdröm, Stenkullen

23. Borejoggen, Torsby

23. Kolmårdens Midsommarlopp, Kolmården

25. Nackhällerundan, Tvååker

25. Trekungamötet, Kungälv

29. Fotrally, Stockholm

30. Båstad Hill Run, Båstad

30. Världsungdomsspelen, Göteborg

30. Midnattssloppet, Kvänum

30. Midnattsloppet, Gällivare

Juli

Grönt = Traillopp
Svart = Traditionellt löplopp
Blått = Swimrun

 

1. Öppet fjäll Axa fjällmaraton, Vålådalen

1. Viby Marathon, Östansjö

1. Båstad Halvmara, Båstad

1. Båstad Marathon, Båstad

1. Kustjagaren, Karlskrona

1. Kalmar Malkar, Kalmar

1. Engelbrekt Halvmarathon, Norberg

1. Silverleden på 1 dag, Hällefors

1. Kalmar Malkars 21 km, Kalmar

1. Billingen Trail Marathon, Skövde

1. Silverleden, Hällefors

1. Skogsvargarna Trailrun, Vargön

1. Halmstad Triathlon, Halmstad

1. Hallandsloppet, Vessigebro

1. Bocksten Trail Run, Varberg

1. Boden Fortress, Boden

2. Grevskapsloppet, Visingsö

2. Bocksten SwimRun, Varberg

5. Vansbro SwimRun, Vansbro

7. Keb Classic Sommar, Kiruna

7. Böda Sandsloppet, Löttorp

7. Byrundan, Gamleby

8. The GAX, Ystad

8. Kolmården Trail Marathon, Kolmården

8. Bokenäs Triathlon, Uddevalla

8. Vansbrosimningen, Vansbro

8. Göta kanal Triathlon, Lyrestad

8. Genarps IF Trail – GIFT

8. Laponia Triathlon 67°N, Gällivare

8. View Strömstadmilen, Strömstad

9. Bokenäs swimrun, Uddevalla

9. Mora Trail, Mora

9. Ironman, Jönköping

10. Riddarsprånget, Hova

15. Lurs Backyard Ultra, Lur

15. Sixtorpsloppen-Skogsmaran, Mullhyttan

15. Swedish Alpin Ultra, Abisko

15. Höga Kusten Swimrun, Domsjö

15. Swedish Alpine Ultra, Abisko

15. Varbergsloppet, Varberg

19. Buggruset, Malung

21. Ultratri Sweden, Onsala

22. Bjäre Trail Run, Bjäre

22. Hornsjön runt, Löttorp

22. Island Challenge Swimrun Adventure, Karlshamn

22. Tylösand Aquathlon & Swim, Halmstad

26. Löttorpsvarvet, Löttorp

28. Wet Rock Race, Käringön

28. Skövde Ultrafestival

28. Lighthouse Run, Öland

29. Falkenbergs Stadslopp, Falkenberg

29. Uddevalla Swimrun, Uddevalla

29. Citadelloppet, Landskrona

29. Salomon 27 k, Undersåker

Augusti

Grönt = Traillopp
Svart = Traditionellt löplopp
Blått = Swimrun

 

1. Bergslagsleden på 5 dagar, Örebro

2. Atea Kalmarmilen, Kalmar

3. Karlskrona barnlopp, Karlskrona

3. Karlskrona Stadslopp, Karlskrona

4. Björkliden Arctic Mountain Marathon

5. Horla Triathlon, Alingsås

5. Malmö Triathlon

5. Öloppet, Styrsö (SwimRun), Göteborg

5. Höga Kusten marathon, Nordingrå

5. Musselloppet, Lysekil

5. Ölands Marathon , Löttorp

5. Tällberg Halvmara

5. Axa Fjällmarathon, Vålådalen

6. Hälsingegårdarsstafetten, Alfta

8. KK-joggen, Katrineholm

11. Trans Scania, Bjärred

12. Marstrand Swimrun, Marstrand

12. Byaloppet, Näshult, Småland

12. Tavelsjö Halvmarathon, Tavelsjö

12. Prinsens Minne, Halmstad

12. Juniskär SwimRun

13. Ångaloppet, Ånga

15. Blodomloppet, Jönköping

17. Stockholm Triathlon

19. Buff Fjällmaraton Bydalsfjällen, Höglekardalen

19. Vasakvartetten, Mora

19. Midnattsloppet Stockholm

19. Ultravasan, Mora

19. Varvetmilen Uppsala

19. Vasastafetten, Mora

19. Jönköpings hel och halvmarathon, Jönköping

19. Ten Island Swimrun, Hönö

19. Ironman Kalmar (Triathlon)

24. Blodomloppet, Örebro

26. Tjörn Triathlon, Skärhamn

26. Immeln Swimrun, Immeln

26. Midnattsloppet, Göteborg

26. Bagheera Fjällmaraton, Sälen

26. Tjolöholm Swimrun, Fjärås

26. Vemdalen Fjällmarathon, Vemdalen

26. Nattloppet, Kalmar

26. Borås Night Trail, Borås

26. Östansjöloppet, Östansjö

26. Dundret Extreme Running, Gällivare

27. XTERRA Sweden Trail Run, Stockholm

27 Varvetmilen, Växjö

27. Väckelsångsloppet, Väckelsång

28. Varvetmilen Lidköping

28. World triathlon, Stockholm

28. Blodomloppet, Västerås

29. Blodomloppet, Karlstad

30. Göteborgs Brantaste, Göteborg

December

Grönt = Traillopp
Svart = Traditionellt löplopp

 

13. Lusseloppet, Göteborg

31. Sylvesterloppet, Göteborg

31. Sylvesterloppet, Vänersborg

31. Sylvesterloppet, Tvååker

LÄGG TILL LOPP